Κόσμος

Ανατροπή η Μπαρτσελόνα με χατ τρικ του Λεβαντόφσκι, 4-2 την Βαλένθια – Galaksias.com

Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο απέναντι στη Βαλένθια των 10 παικτών από το 45’+4, ωστόσο, είχε τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι σε μεγάλο βράδυ και με χατ τρικ του Πολωνού στράικερ κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο β΄ ημίχρονο και να επικρατήσει με 4-2.

Οι «νυχτερίδες» παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Φερμίν Λόπεθ (22΄), κατάφεραν να φέρουν τα πάνω κάτω μέσα σε 12 λεπτά με τους Ντούρο και Πεπέλου, αλλά «προδόθηκαν» από τον γκολκίπερ τους, Γκιόργκι Μαμαρντασβίλι.

Ο Γεωργιανός έκανε τραγικό λάθος στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45’+4), ο Γιαμάλ προσπάθησε να τον περάσει με την μπάλα να βρίσκει στο χέρι του και από τη στιγμή που ήταν εκτός περιοχής, ο διαιτητής μετά την υπόδειξη του VAR τον απέβαλλε.

Η εξέλιξη αυτή έδωσε τη δυνατότητα στην Μπάρτσα να επιτεθεί πιο δυνατά στο β΄ μέρος και με τρία γκολ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να γυρίσει το ματς και να νικήσει με 4-2. Σκορ που διατήρησε την ομάδα του Τσάβι στην 2η θέση, ενώ η Βαλένθια έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει στην 7η θέση που δίνει το τελευταίο ευρωπαϊκό «εισιτήριο» (Conference League).