Πετούσε φωτιές ο ΠΑΟΚ και πέρασε στους “8” με 5-1 επί της Ντινάμο Ζάγκρεμπ!

Σε ένα από τα μεγαλύτερα ευρωπαϊκά παιχνίδια της ιστορίας του, ο ΠΑΟΚ πετούσε… φωτιές απόψε στην Τούμπα και επικρατώντας με 5-1 της Ντινάμο Ζάγκρεμπ προκρίθηκε στους “8” του Europa Conference League… βάζοντας πλώρη για το όνειρο!

Ο ΠΑΟΚ έχοντας ηττηθεί με 2-0 στο Ζάγκρεμπ είχε πολύ δύσκολο έργο αλλά φρόντισε από το α’ κιόλας ημίχρονο να πάρει σκορ πρόκρισης, καθώς προηγήθηκε με 3-0! Μια πρόκριση που την καθάρισε με εμφατικό τρόπο στην επανάληψη και βάζοντας συνολικά πέντε γκολ στην Ντινάμο!

Με ένα συγκλονιστικό παιχνίδι από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό οι ποδοσφαιριστές της ομάδας της Θεσσαλονίκης ήταν ανώτεροι, δεν άφησαν κανένα δικαίωμα στη Ντίναμο να μπει στο παιχνίδι και κατάφεραν να βάλουν “φωτιά” στην Τούμπα που ζητούσε ένα ευρωπαϊκό τρόπαιο με τη λήξη της αναμέτρησης.

Το ματς ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να ψάχνει με ορμή το γκολ και να το βρίσκει στο 27’ με τον Μπάμπα. Ο δικέφαλος γνώριζε ότι ήθελε κι άλλα τέρματα για να φτάσει σε σκορ πρόκρισης και κατάφερε να σκοράρει για δεύτερη φροά στο 36’ με σουτ του Κουλιεράκη και φράνοντας στο 3-0 στο 42’ με τον Μπράντον. Ήταν ένα ονειρικό α’ ημίχρονο στην Τούμπα απέναντι στους Κροάτες που τα… είχαν χαμένα.

Η Ντινάμο έδειξε να συνέρχεται από το…σοκ και στις αρχές της επανάληψης μείωσε 3-1 με τον Χότζα και είχε ακόμα σημαντικές φάσεις, με τον Κοτάρσκι να κάνει σωτήριες επεμβάσεις.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε ξανά σε σκορ πρόκρισης στο 73’ με το δεύτερο γκολ του Κουλιεράκη, με τον Χανιώτη αμυντικό να είναι ο MVP και λίγο πριν το τέλος ο Ντεσπόντοφ με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο ίδιος έγραψε το θριαμβευτικό 5-1!

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (78’ Γιόνι), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ (82’ Οζντόεφ), Μεϊτέ, Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (78’ Μουργκ), Τάισον (67’ Ντεσπόντοφ), Μπράντον (78’ Σαμάτα)

Ντινάμο Ζάγκρεμπ (Σ. Γιακίροβιτς): Νέβιστιτς, Ριστόφσκι, Μπερνέ, Τεοφίλ-Κατρίν, Πέρκοβιτς (80’ Ογκιβάρα), Μίσιτς, Σούτσιτς (80΄Κουλένοβιτς), Σπίκιτς (74’ Κανέκο), Μπατούρινα, Χότζα (80’ Βίντοβιτς), Πέτκοβιτς