Νίκη με ανατροπή στην Τουρκία πριν τον Ολυμπιακό – Galaksias Portal News

Με ανεβασμένη ψυχολογία θα παρουσιαστεί στον επαναληπτικό με τον Ολυμπιακό για τα προημιτελικά του Conference League η Φενέρμπαχτσε.

Με δύο γκολ στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου, η Φενέρμπαχτσε έκανε την ανατροπή και πέρασε με 2-1 από την έδρα της Φατίχ Καραγκιουμρούκ, ανεβαίνοντας -έως αύριο τουλάχιστον- στην κορυφή του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στα προημιτελικά του Europa Conference League βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Τσαν Κελές στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η αντίδρασή της ήταν άμεση.

Ο Τζέκο στο 49΄ ισοφάρισε, μετά από πάσα του Φρεντ, και στο 57΄ ο Μπατσουαγί (που μπήκε αλλαγή στην ανάπαυλα) ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο Οσαγί-Σάμουελ και ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες από το 76΄, λόγω αποβολής του Ράιαν Μέντες, και η Φενέρ κράτησε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα το «τρίποντο», που τη φέρνει ένα βαθμό πάνω από τη Γαλατάσαραϊ (παίζει αύριο με την Αλανιασπόρ).

Ο Ισμαϊλ Καρτάλ χρησιμοποίησε τους: Λιβάκοβιτς, Οσαγί-Σάμουελ, Αζίζ (72΄ Μπεκάο), Σογιουντσού, Καντίογλου, Γιουκσέκ, Φρεντ (90΄ Ζάιτς), Κρούνιτς (46΄ Μπατσουαγί), Καχβετσί (90΄ Μουλντούρ), Τάντιτς, Τζέκο (90΄+ Ντουρσούν)

To άρθρο Φενέρμπαχτσε: Νίκη με ανατροπή στην Τουρκία πριν τον Ολυμπιακό δημοσιεύτηκε στο NewsIT .