Με καρδιά και ψυχή, μπορούσε τη νίκη στο τέλος! – Galaksias.com

Με καρδιά, αποφασιστικότητα, πίστη και την τεράστια δυναμική που έδωσε το… καυτό «Γεντί Κουλέ» (ήταν κατάμεστο), ο ΟΦΗ πήρε ένα σημαντικό βαθμό (2-2) στο ματς με τον Παναθηναϊκό.

Η αναμέτρηση της 26ης αγωνιστικής ήταν πολύ απαιτητική, είχε συναρπαστική εξέλιξη, με την ομάδα του Ηρακλείου να αγωνίζεται με ψυχή, παίζοντας ενέργεια και από την τρομερή ατμόσφαιρα.

Δύο φορές προηγήθηκαν οι Κρητικοί (με Χιμένεθ και Ισέκα), αλλά δε μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα ως το τέλος.

Καλύτερος ήταν ο ΟΦΗ στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, παρότι δεν πήγε τελικά με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Η ομάδα του Ηρακλείου μπήκε δυνατά, με την ώθηση και από τον κόσμο, έχοντας δύο τελικές στα πρώτα λεπτά με Λάρσον (2’) και Ισέκα (5’).

Στην τρίτη καλή επιθετική προσπάθεια, ο Ισέκα πέρασε για τον Χιμένεθ μέσα στην περιοχή και αυτός πέτυχε το 1-0, βάζοντας… φωτιά στο «Γεντί Κουλέ».

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν καν «πατήσει» την περιοχή του Μπάουμαν, όμως στο 35’ ισοφάρισαν με τον Ιωαννίδη (από ασίστ του Μπερνάρ), ενώ στο 44’ ο γκολκίπερ του ΟΦΗ είπε «όχι» στο διαγώνιο σουτ του Παλάσιος.

Το δεύτερο ημίχρονο επεφύλασσε συγκινήσεις και εξέλιξη… γκραν γκινιόλ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και είχαν ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα με τους Μπακασέτα, Ακαϊντίν και Ούγκο, ενώ αποκορύφωμα ήταν το δοκάρι του Ιωαννίδη στο 55’.

Στο 81’ όμως οι Κρητικοί ευτύχησαν να προηγηθούν με εύστοχο πέναλτι του Ισέκα (το κέρδισε ο Λάρσον από τον Τσέριν, ελέγχθηκε και στο VAR), με το γήπεδο να παίρνει… φωτιά και πάλι.

Δυστυχώς όμως οι «πράσινοι» απάντησαν σχεδόν αμέσως, με τον Σπόραρ να ισοφαρίζει για το τελικό 2-2 στο 83’, καθώς τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Μπάουμαν, Λάρσον, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Τοράρινσον, Μεγιάδο, Μπάκιτς (74′ Γκλάζερ), Χιμένεθ (59′ Ριέρα), Αποστολάκης (59′ Αμπάντα), Μπάκου (74′ Φελίπε), Ισέκα (87′ Λουκάο).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης (70′ Κώτσιρας), Ακαϊντόν, Ούγκο, Μλαντένοβιτς, Ζέκα (70′ Μαντσίνι), Τσέριν, Μπακασέτας, Παλάσιος (70′ Σπόραρ), Μπερνάρ, Ιωαννίδης.

Το “φιλμ” του αγώνα

1’ Ξεκίνησε το παιχνίδι!

2’ Σέντρα του Τοράρινσον από αριστερά, στην άλλη πλευρά της μεγάλης περιοχής ο Λάρσον θα κάνει το σουτ στην κίνηση, αλλά είναι άστοχος

5’ Σουτ του Ισέκα από τα όρια της μεγάλης περιοχής, μπλοκάρει στην αριστερή του γωνία ο Ντραγκόφσκι.

14′ Κίτρινη κάρτα στον Βαγιαννίδη, που πήγε επικίνδυνα πάνω στον Μπάουμαν, ενώ ο γκολκίπερ του ΟΦΗ είχε μπλοκάρει τη μπάλα.

Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης. Ο ΟΦΗ δεν έχει απειληθεί καθόλου, αφού με πρέσινγκ ψηλά δεν έχει επιτρέψει ως τώρα στον αντίπαλο να αναπτυχθεί με κυκλοφορία της μπάλας ανάμεσα στις γραμμές. Αντίθετα, με το δυναμικό ξεκίνημα στο ματς, οι Κρητικοί έβγαλαν δύο τελικές με Λάρσον και Ισέκα.

21′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-0: Ο Ισέκα ζυγίζει όλες τις επιλογές, πασάρει για τον Χιμένεθ και αυτός αφού αποφύγει τον Ακαϊντίν πλασάρει ιδανικά τον Ντραγκόφσκι για το 1-0 και βάζει… φωτιά στο “Γεντί Κουλέ”.

Στην τρίτη επίσκεψη του στην περιοχή του Παναθηναϊκού ο ΟΦΗ ανοίγει το σκορ και εξαργυρώνει το πολύ καλό παιχνίδι που κάνει μέχρι τώρα, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο.

26′ Από μία κίτρινη σε Τοράρινσον και Μπακασέτα.

35′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ 1-1: Κάθετη πάσα του Μπερνάρ για τον Ιωαννίδη, ο οποίος ξεφεύγει από την επιτήρηση των αμυντικών του ΟΦΗ και πλασάρει εύστοχα για το 1-1.

Ο Παναθηναϊκός βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης, την πρώτη φορά που “πάτησε” στην περιοχή του Μπάουμαν.

38′ Σουτ του Μπακασέτα έξω από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

42′ Κίτρινη για τον Βούρο.

44′ Δυνατό διαγώνιο σουτ από τον Παλάσιος, ο Μπάουμαν αποκρούει εντυπωσιακά.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 1-1 το αποτέλεσμα. Ο ΟΦΗ είχε τον απόλυτο έλεγχο στον αγώνα, πήρε το προβάδισμα, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση στο 35′. Σε εκείνο το σημείο πήγε να αλλάξει το μομέντουμ, όμως ο Μπάουμαν φώναξε “παρών” στο σουτ του Παλάσιος.

46′ ‘Εναρξη στο δεύτερο ημίχρονο.

46′ Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Ιωαννίδης πέρασε την μπάλα στον κενό χώρο για τον Μπακασέτα, ο τελευταίος απέναντι από τον Μπάουμαν ήταν πολύ άστοχος.

49′ Κίτρινη κάρτα στον Μπάκιτς.

50′ Μακρινό σουτ του Μεγιάδο, αρκερά μακριά από τα δοκάρια του Ντραγκόφσκι.

52′ Σουτάρει με δύναμη από διαγώνια θέση ο Παλάσιος, αποκρούει ο Μπάουμαν.

54′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ: Κάθετη πάσα του Μπερνάρ για τον Ιωαννίδη, τον οποίο βγάζει ξανά απέναντι από τον Μπάουμαν, το πλασέ του χτυπάει στο δοκάρι και φεύγει άουτ.

59′ Δύο αλλαγές από τον Δέλλα. Ο Αμπάντα αντί του Αποστολάκη και ο Ριέρα στη θέση του Χιμένεθ.

62′ Με πάσα εκτελεί το κόρνερ από δεξιά ο Μπακασέτας, σέντρα τελικά από τον Μπερνάρ, κεφαλιά από τον Ακαϊντίν και σωτήρια επέμβαση του Μπάουμαν σε νέο κόρνερ.

64′ Γύρισμα του Μπερνάρ από αριστέρα, η μπάλα φτάνει στον Μπακασέτα που σουτάρει μέσα από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει στον Μεγιάδο και φεύγει κόρνερ.

65′ Κόρνερ του Μπακασέτα από δεξιά, κεφαλιά του Ούγκο από τη μικρή περιοχή θα φύγει εκτός εστίας.

66′ Ευκαιρία για τον ΟΦΗ τώρα, με τον Ριέρα να σουτάρει δυνατά από ευνοϊκή θέση, όμως δε βρίσκει εστία.

70′ Τρεις αλλαγές από τον Τερίμ. Σπόραρ, Κώτσιρας και Μαντσίνι στο ματς, εκτός οι Παλάσιος, Βαγιαννίδης και Ζέκα.

74′ Δύο αλλαγές τώρα από τον Δέλλα. Ο Γκλάζερ στη θέση του Μπάκιτς και ο Φελίπε στη Μπάκου.

75′ Ανατροπή του Λάρσον από τον Τσέριν μέσα στην περιοχή. Η φάση ελέγχεται στο VAR. Από τα ριπλέι φαίνεται η παράβαση, καθώς ο Σλοβένος βρίσκει τα πόδια του Σουηδού. Πάει στο μόνιτορ να δει τη φάση ο Βεργέτης.

78′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Ο Βεργέτης είδε τη φάση στο μόνιτορ και δείχνει την άσπρη βούλα. Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ να πάρει το προβάδισμα.

81′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 2-1: Ο Ισέκα εκτελεί στην αριστερή γωνία και ευστοχεί για το 2-1. Παίρνει… φωτιά το “Γεντί Κουλέ”.

82′ Κίτρινη στον Ισέκα, γιατί έβγαλε τη φανέλα του στους πανηγυρισμούς.

83′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ 2-2: Σέντρα του Μαντσίνι από δεξιά, κοντινή προβολή από τον Σπόραρ και 2-2.

87′ Κλείνει τις αλλαγές του ο ΟΦΗ, με τον Λουκάο αντί του Ισέκα.

88′ Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Σέντρα του Μλαντένοβιτς από αριστερά, κεφαλιά του Σπόραρ λίγο πάνω από την εστία.

93′ Κίτρινη κάρτα στον Λουκάο.

94′ Κίτρινη για τον Ακαϊντίν.

96′ Κόρνερ του Αμπάντα από αριστερά, αδύναμη και άστοχη η κεφαλιά του Φελίπε.

Τέλος του αγώνα, 2-2 το αποτέλεσμα.