ΕνημέρωσηΟικονομία

Δεύτερη ήττα για την ΑΕΚ, 79-68 η Χάποελ Χολόν – Galaksias Portal News

Η αποσυντονισμένη εικόνα της δεύτερης περιόδου, δεν επέτρεψε στην ΑΕΚ να συνδυάσει με ένα σπουδαίο «διπλό» το ευρωπαϊκό ντεμπούτο του Ηλία Ζούρου στον πάγκο της.

Η Ένωση ηττήθηκε 79-68 από την Χάποελ Χολόν, για την 2η αγωνιστική της φάσης των «16» του Basketball Champions League και υπέστη τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον 12ο όμιλο. Στον αντίποδα οι Ισραηλινοί πανηγύρισαν την πρώτη νίκη τους.

Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν τον αμυντικό και επιθετικό προσανατολισμό τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να δεχθούν ένα καταστροφικό επιμέρους σκορ 23-12, με το οποίο βρέθηκαν στο -8 (46-38) στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η άμυνα της ΑΕΚ κράτησε τους γηπεδούχους κάτω από τους 20 πόντους σε κάθε περίοδο, αλλά με τον Τσέισον Ραντλ να είναι απελπιστικά μόνος στην επίθεση (22π.), η Ένωση των 15 λαθών δεν κατάφερε να απειλήσει και μοιραία υπέστη τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη φάση των «16».

Εκτός του Ραντλ, με διψήφιο αριθμό πόντων τελείωσαν τον αγώνα οι Μπράντον Ράιτ (12π.) και Τζάστιν Τίλμαν (10π.), ενώ από τον Χάποελ ξεχώρισε ο Σι Τζέι Χάρις με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 46-38, 60-51, 79-68

Χάποελ Χολόν (Αμίτ Σερφ): Άρτζι 16 (4), Κρόφορντ 8 (1), Χάρις 19 (2), Μισγάβ 2, Βάνχουιν 9 (2), Ντόσον 5 (1), Χανόκι 3 (1), Σμιθ 17.

ΑΕΚ (Ηλίας Ζούρος): Αγραβάνης 3, Χόλινς 2, Κουζέλογλου 2, ΜακΡέι 9 (1), Νετζήπογλου 2, Καράμπελας 1, Νάιτ 12 (1), Μόργκαν 5, Ραντλ 22 (4), Τίλμαν 10.