«Βόμβα μεγατόνων» από τους Θεσσαλονικείς και πρώτη ήττα στην Basket League για την ομάδα του Αταμάν – Galaksias Portal News

Την πρώτη του ήττα στη φετινή Basket League γνώρισε ο Παναθηναϊκός αφού ο Άρης έκανε την έκπληξη της χρονιάς στη 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος και “άλωσε” το ΟΑΚΑ με 73-70, πανηγυρίζοντας μία απίστευτη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει με 15 πόντους διαφορά στο πρώτο 10λεπτο και παρότι ανέτρεψε στη συνέχεια εύκολα το σκορ, επέτρεψε στον Άρη να “τρέξει” ένα νέο σερί στο φινάλε και να φθάσει στη νίκη, μετά και από μία σειρά από μεγάλα σουτ τριών πόντων.

Ένα τρίποντο του Τολιόπουλου ήταν αυτό που έδωσε τη… χαριστική βολή στην ομάδα του Αταμάν, αφού στη συνέχεια παρά τις προσπάθειες των “πρασίνων”, οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους. Νωρίτερα, η είσοδος του Κώστα Αντετοκούνμπο και του Γιώργου Καλαϊτζάκη βελτίωσε την εικόνα του “τριφυλλιού” σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να μπει με προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά εκεί το επιμέρους σκορ ήταν 22-13 υπέρ του Άρη,

To άρθρο Παναθηναϊκός – Άρης 70-73: «Βόμβα μεγατόνων» από τους Θεσσαλονικείς και πρώτη ήττα στην Basket League για την ομάδα του Αταμάν δημοσιεύτηκε στο NewsIT .