Κόσμος

Θρίαμβος του Ολυμπιακού επί της Μπρίξεν με 29-23 σκορ! – Galaksias.com

Η ωριμότητα και το καθαρό μυαλό που έδειξε ο Ολυμπιακός στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, του χάρισαν μία σπουδαία νίκη επί της ιταλικής Μπρίξεν με 29-23 στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων στο κλειστό της Ηλιούπολης για τους «16» του EHF European Cup και χάρισαν στους Πειραιώτες ένα τεράστιο πλεονέκτημα ενόψει της αυριανής (18/2, 20:30) ρεβάνς στο δρόμο προς τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι τυπικά γηπεδούχοι και περσινοί Κυπελλούχοι Ιταλίας προηγήθηκαν μόλις μία φορά στο σκορ, όταν έκαναν το 1-0, όμως από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός επέβαλλε τη δική του κυριαρχία, με τους παίκτες του Ζέλικο Μπάμπιτς να κλείνουν το ημίχρονο με το υπέρ τους 15-9, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον γκολκίπερ Κοτανίδη, ο οποίος είχε 8/15 επεμβάσεις.

Η Μπρίξεν πέτυχε ξανά το πρώτο γκολ του ημιχρόνου και πάλι όμως η εικόνα δεν άλλαξε. Το 15-10 έγινε πολύ γρήγορα 19-11, ενώ στο 49′ η διαφορά έφτασε στο μέγιστο σημείο της με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 25-15.

Η αδυναμία του Ολυμπιακού στον παίκτη παραπάνω, ένα χαμένο πέναλτι και μια δική του αποβολή έδωσαν τη δυνατότητα στην Μπρίξεν να μειώσει σε 22-27, όμως οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τελικά σε νίκη με έξι γκολ διαφορά με το τέρμα του Σλίσκοβιτς, παίρνοντας το προβάδισμα για τον τελικό.

ΜΠΡΙΞΕΝ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 23-29

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 3-7, 5-10, 7-11, 7-14, 9-15 (ημχ.) 11-18, 13-19, 15-22, 16-25, 20-27, 23-29

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 1, Βίντα 3, Τζίμπουλας 3, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 6, Δομπρής 3, Πασσιάς 3, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Κάβτιτς 1, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 3.

Διαιτητές: Βάνια Άντιτς-Γελένα Γιακόβλιεβιτς (Σερβία), Κόκκινη: 37:18 Ντε Ολιβέιρα, δίλεπτα: 2-3, πέναλτι: 3/3-2/3