Με εντυπωσιακό Κάναν ο Ολυμπιακός κέρδισε την Άλμπα Βερολίνου – Galaksias.com

Πολύ καλός ο Ράιτ στο ντεμπούτο του στο κατάμεστο ΣΕΦ

Η εκρηκτική του τρίτη περίοδος, η οποία είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον ρέκορντμαν Αϊζάια Κάναν (career high με 31π. και 9/14 τρίποντα), χάρισε στον Ολυμπιακό μία άνετη νίκη, στην εκκίνηση της διαβολοβδομάδας της Euroleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν με 101-87 την Άλμπα Βερολίνου στο ΣΕΦ, για την 24η αγωνιστική, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 13-11 και βυθίζοντας τους Γερμανούς στο 5-19. Με αυτή τη νίκη ο Ολυμπιακός έμεινε σε τροχιά εξάδας για την απευθείας πρόκριση στα paly offs της Euroleague.

Εντυπωσιακό το ντεμπούτο του Μόουζες Ράιτ με τη φανέλα του Ολυμπιακού, γεμίζοντας τη στατιστική του με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 ασίστ, 4 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Oι παίκτες του Μπαρτζώκα πήγαν στα αποδυτήρια στο -3 (45-58) όμως ο Αμερικανός γκαρντ βγήκε αποφασιστικός και τελειώνοντας το ματς με 31 πόντους, άνοιξε τον δρόμο για το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 45-48, 78-61, 101-87