Πήρε νίκη και διαφορά από την Βίρτους ο Ολυμπιακός – Galaksias.com

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 74-69 της Βίρτους…

O Ολυμπιακός νίκησε απόψε την Βίρτους Μπολόνια στο ΣΕΦ με 74-69 και πήρε και τη διαφορά. Πλέον πηγαίνει στο ντέρμπι της επόμενης Πέμπτης με τον Παναθηναϊκό για το μεγάλο βήμα προς την τετράδα της κανονικής περιόδου της Euroleague.

H ομάδα του Μπαρτζώκα έκανε μία εκπληκτική 3η περίοδο όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 20-5, κάνοντας την ανατροπή και πετυχαίνοντας μία σπουδαία νίκη.

Έτσι ο Ολυμπιακός αναρριχήθηκε στην 5η θέση της κατάταξης, υπερτερώντας στην τριπλή ισοβαθμία με Βίρτους και Φενέρμπαχτσε με ρεκόρ 17-11, συνεχίζοντας την προσπάθεια για την 4άδα που δίνει το πλεονέκτημα έδρας στα play off.

Οι απουσίες Γουόκαπ και Λαρεντζάκη ήταν πολύ σημαντικές όμως οι Πειραιώτες παρά την μέτρια εμφάνιση του α΄μέρους κατάφεραν να βρουν λύσεις στην επανάληψη και με όπλο την άμυνα να επικρατήσουν στο ματς της 28ης αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 37-46, 57-51, 74-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουίλιαμς-Γκος 6, Ράιτ 4 , Κάναν 12 (3), Λούντζης, Μήτρου-Λονγκ, Φαλ 11 , Παπανικολάου 16 (3), Μπραζντέικις 2, Πίτερς 8 (1), Πετρούσεβ 7, ΜακΚίσικ 8 (1).